Atatürk ve Bilim

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”

Her geçen gün daha iyiye, doğruya, güzele; ulaştıkça ötelenecek olan ideallere yürümek, insanlığın kaçınılmaz bir yolculuğudur. Bilgi ve bilginin kullanımı insanlığın ufuk çizgisini hep öteleyecek, gelişme insanlık serüveninin temel ekseni olacaktır. Kısa zaman aralıklarında aksini görsek de uygarlık tarihinin bütününe bakıldığında “ilerleme”nin tarihsel bir gerçeklik olduğu ortadadır. Nerede, kimler direnç gösterirse göstersin… Bu da bilim ve teknolojiden ayrı  düşünülemez.

“Yaşamanın şartı uygarlık yolunda yürümek ve başarıya ulaşmaktır. Bu yol üzerinde ilerlemeyi değil de geriye bağlılığı benimseyenler, böyle bir bilgisizlik ve gaflette bulunanlar, evrensel uygarlığın coşup gelen seli altında bir gün boğulmaya mahkumdurlar.”

“Uygarlığın yeni buluşlarının ve fennin harikalarının cihanı değişmeden değişmeye sürükleyip durduğu bir devirde yüzyılların eskittiği köhne zihniyetlerle, geçmişe kölecesine bağlılıkla varlığımızı sürdürmemiz mümkün değildir.”

“Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir. Yalnız, ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekamülünü idrak etmek ve terakkiyatını zamanında takip eylemek şarttır.”

Bilgiyi arama mücadelesi; bilimsel düşünce ve yöntemler; bilgiyi akıl ve erdemle kullanma, varlığını sürdüren ve sürdürecek olan toplumların yol arkadaşıdır.

 

Nevin Özcan (Can) 2018-05-18 11:40:50

Sevgili Nesrin Hanım ve tüm Öyküm Ailesi, Bu sabah bahçenizi gezerken inanılmaz gurur duyduk. Gördüğümüz her bir çalışma hazırlık gerektirmiş, yaparken eğlenilmiş, eğlenilirken öğrenilmiş; hepsinde hissediliyor. Hele ki çocuğumuzun bizi gezdirmesi, anlatması, beğenilme arzusuyla gözlerimize bakması? paha biçilemez. Zehra öğretmenimiz ve yardımcı öğretmenlerimiz başta olmak üzere emeği geçen herkesin eline sağlık. Tüm çocuklarımıza da kocaman tebrikler.

Nevin Özcan (Can Özcan) 2017-06-01 15:01:35

Sevgili Öyküm Anaokulu öğretmenleri, emek verenleri ve de Nesrin Hanım, Çocuklarımıza sunduğunuz sıcak ve ilgili yuva için teşekkür ederiz. Oğlumuz 2,5 yaşındayken bizden ilk kez ayrıldı; yaşıtı diğer çocuklar gibi onlar bir ağladı, biz bin ağladık. Sabır ve ilgiyle hem onları hem de bizi alıştırdınız bu sürece; çok da iyi yaptınız, minnettarız. Sergiyi elimden tutup gezdiren oğlum ve sınıfının bu kadar güzel eserler yapmış olması ne kadar guru verici. Abi-ablalarının eserlerini de beğenerek inceledik. Çocuklarımıza bu yolda destek olan tüm öğretmenlere teşekkürler. Özel teşekkürlerim ise Nesrin Hanım´a...

Çiğdem Çetinkaya 2017-05-16 09:10:35

Sevgili Nesrin hanım, Nalan hanım, Çağdaş bey, tatlı öğretmenimiz Özgül hanım ve bütün Öyküm ailesi sizleri çok seviyoruz.Bir aile sıcaklığında, sevgi dolu ve çağdaş olan eğitim kurumunuzu tercih ettiğimiz için çok mutluyuz. Keşke ilkokulunuz da olsaydı :) Sabahları bizi güler yüz ile karşılayan, kızımın akşamları hevesle anlattığı bütün öğretmenlere ve çalışanlara teşekkür ediyorum.

Emine-Ceyhun YAYLAMIŞ (Nil Duru YAYLAMIŞ) 2017-05-15 21:17:42

Bir eğitimci olduğum halde okul arayışında çok sıkıntılı ve sancılı günler geçirdim. Güvendiğim bir kuruma vermek içimi rahatlatacağını bilerek Öyküm´ün yolunu tuttuk. Hiç beklemediğimiz şekilde okula alışma sürecini atlatmışken çok da güzel bilgilerle eve dönüşünü zevkle bekledim ve gördüm. Üzerinden tam dokuz ay geçmiş... Bu süreçte yanında olmadığım zamanlarda anne boşluğunu çok güzel dolduran, gözleri parlayan Büşra Öğretmenimize minnettarım. Tüm Öyküm ailesine çok çoook teşekkür ediyorum. Sevgiler

Emine İnan 2017-05-15 18:00:46

Büyük kızım yıllardır okulunuzda. Hem okulunuzdan, hem yönetiminden, hem de sabrıyla sevecenliğiyle bilgisi ve ilgisiyle eskinin idealist öğretmenlerinin hala var olduğunu gösteren öğretmenimiz Ezgi Fındık´tan çok ama çok memnunuz. Bizim de öncesinde birkaç anaokulu denememiz olmuştu maalesef. Ancak kızım Öyküm´e gittiğinden beri bu işin aslında nasıl hakkının verilerek yapılabileceğini gördük. İpek´teki bilgisel, sosyal ve duygusal gelişim bizi çok mutlu ediyor. Şimdi de küçük kızım okulunuza başladı. Çekmeköy eşimin de benim de iş yerlerimize uzak ama okulumuzu bırakamadığımız için taşınamıyoruz :) Nesrin Hanım şahsında tüm okul idaresini ve öğretmenlerinizi yürekten tebrik ederim.

Serkan-Yasemin İÇLİ ( Çınar İçli için ) 2015-07-23 00:00:00

Yeniden Merhaba , sizlere ilk merhaba deyişimizin üzerinde 7 ay geçmiş. Ancak görüyorum ki , o gün dahi ifade ettiğimiz duygu ve düşünceleri korumakla birlikte , daha da artarak süren bir mutluluk ve memnuniyet içerisindeyiz. Çınar´ın gelişimi öylesine hayret ve öylesine mutluluk verici ki , bunu paylaşmadan edemeyeceğiz. Ezgi öğretmenimize , Çağdaş Bey´e , Nesrin Hocamıza verdikleri emeklerden ve adını bilmediğim,sayamadıgım ancak emekleri geçen herkese sonsuz teşekkür ve tebriklerimi sunarız. Laik , geniş ufuklu ve akademik eğitimleriniz için gerçekten tekrar teşekkür eder , başarılarınızın devamını en kalbi hislerle yineleriz. Sevgi ve Saygılarımızla. Serkan-Yasemin İÇLİ.

     
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  
 
 
 
 

 

Anasayfa